Postupy

K dosažení profesionálního výsledku

Příprava povrchů pro malování

Hodně zákazníků se domnívá, že malování pokojů, bytů a kanceláří je jednoduché, přesune se nábytek a stěny se natřou levnou malířskou barvou.
Má-li výsledek malování odpovídat Vašemu očekávání, vždy je nutné věnovat patřičnou pozornost přípravě povrchu. Zákazník by si měl ujasnit, jaký výsledek od malování očekává a v jakém stavu jsou malované prostory před začátkem malování.

Zakouřený byt vyžaduje důkladnější pracovní postupy, než krátce používaná novostavba.
Před vlastním malováním je obvykle potřeba povrch zdí upravit. Staré a nesoudržné nátěry je nutno před malováním oškrábat, povrch zdí penetrovat a vyrovnat nerovnosti a opravit poruchy v omítkách. Rozsáhlejší nerovnosti či poruchy zdí se celoplošně vyrovnávají štukováním nebo stěrkováním. 

Kvalita barev

Od levných malířských barev nelze očekávat dobrou bělost, otěruvzdornost a přilnavost. Naopak použití levného materiálu pro malování vám do budoucna přivodí problém, neboť při dalším malování se bude předcházející vrstva chovat jako separátor a může dojít k loupání nového nátěru. Nehospodárné je také pro malování používat nejdražší malířské materiály, pokud si to malované prostory a provoz v nich nevyžadují.
Poslední slovo má ale zákazník, který si určí, jaká barva má být použita. 

Barevné tónování

Na přání zákazníka můžeme před malováním světlé odstíny natónovat přímo na místě, je-li požadován přesný nebo sytý odstín, je nutné objednat míchání u dodavatele barev, kdy se cena řídí druhem odstínu, jeho sytostí a základní báze, do které je mícháno.
Vícebarevné provedení zabere obvykle více času. Vždy je nutné každou barvu nechat důkladně uschnout. 

Příprava prostorů pro malování

Před prováděním výmaleb je nejlepší, aby místnost byla prázdná, pokud možno bez nábytku a bez koberců. Samozřejmě, pokud to situace na místě dovolí. Pracovní vzdálenost před malovanou stěnou by měla být  alespoň 1,3 m  po celé délce stěny. Pro práce je potřeba bezproblémový přístup ke zdroji vody a k odpadu. 
 

Navzdory vžité představě se výmalby dají dobře dělat i zimním období, protože suchý vzduch z topných těles pomáhá schnutí. Výhodné je také adaptovat dvě místnosti najednou, dochází tak k menším prostojům.