O

barvách

Potřebujete konzultaci ohledně barev?

 

Jak To funguje?

Čtěte dále…

Ne všechny prostory mohou být reprezentativní a ne každá místnost je prostorná. Při správném zvolení techniky, vzorů a barev můžeme spoustu nedostatků zachránit či vyladit. Pomoci si můžeme geometrickými vzory (např. prostor se zvýší, pokud budou po stěnách svislé pruhy). Vodorovné pruhy na podlaze můžou místnost prodloužit a příčné na zadní stěně ji rozšíří a sníží. Naopak jsou-li na podlaze, opticky místnost působí jako širší a kratší. Geometrické vzory působí čistě a moderně, zvláště v kombinaci s barvami podobného účinku.

Barvy jsou nedílnou součástí našeho života. Ovlivňují naše pocity, nálady, celkovou duševní pohodu a spoluvytvářejí obraz osobnosti.
Barva je mocný nástroj. Lze ji využít k posílení atmosféry, stejně jako k praktickým úpravám vnitřních prostorů. Vhodným výběrem barev vytvoříme útulný koutek v teplých barvách sluncem hřející oranžové a žhavých červených tónech, vzdušný prostor ve světle modré či pastelově zelené, nebo uklidňující prostředí v neutrálních odstínech šedivé a krémové.

Každou barvu vnímáme jinak. Její působení ovlivňuje naši náladu a naše pocity, ale i naši fyzickou pohodu. Obsáhlé vědecké výzkumy dokázaly, že lidský organizmus reaguje na určité barvy změnou dýchací frekvence a srdečního pulsu, krevního tlaku a jiných vnitřních funkcí. Barvy mohou ovlivnit dokonce náš subjektivní pocit teploty.
Z toho vyplývá eminentní důležitost volby správných barevných tónů pro prostory, v nihž trávíme hodně času. Každá barva má svou studenou a teplou podobu. Záleží na tom, jak jsou namíchány. Přidáním červené odstíny zteplají, modrá je ochladí. 

Náš pocit zějakého prostoru se podvědomě orientuje podle přírody. Jsme zvyklí mít nad hlavou většinou světlé nebe a pod nohama tmavší barvu písku, kamení, půdy, mechu nebo trávy. V místnostech, které jsou zařízeny podle tohoto přírodou daného barevného členění, se cítíme instinktivně dobře.
Celkové řešení interiéru by mělo vytvářet takový barevný obraz, který bude informovat k jakému účelu slouží, jaké aktivity zde probíhají a jaké nálady by měl podněcovat.
Využijeme-li znalosti o prostorovém vlivu barev, můžeme daný prostor opticky např. zmenšit, zvětšit, zúžit či rozšířit. Optického efektu docílíme vhodnou kombinaci barev a odstínů použitých na stěnách, stropu a podlaze. 

Odstíny

Proporcionalita místností vlivem odstínů

Místnost se rozšíří, ale zároveň sníží, zvolíme-li bílé či světle tónované stěny spolu sýrazně barevným stropem.
Chceme-li místnost opticky zkrátit a současně rozšířit, na boční stěny aplikujeme světlý a na zadní stěnu a strop sytější odstín barvy.
Světlý, nejčastěji bílý strop místnost opticky zvětšuje.
Aby místnost působila prostorněji, zvolíme bílý strop, na stěny světlý a na podlahu tmavší odstín téže barvy. Naopak, pokud na stěny zvolíme sytější odstín, prostor opticky zmenšíme.
Tmavé odstíny na strop volíme pro snížení, ztmavení či zvýraznění prostoru, např. do kinosálů, divadel.
Místnost prohloubíme použitím světlejšího odstínu na zadní straně v porovnání s odstínem na bočních stěnách. Pokud bychom vybrali tmavší odstín na zadní stěnu, místnost opticky zkrátíme.

Oblast předsíně a schodiště by měla tvořit vhodný přechod zvenčí do interiéru a zároveň naladit na atmosféru celého příbytku. Hodí se sem obzvlášť červená a žlutá. Barevným akcentem se mohou zdůraznit výklenky, výstupky a prahy.

V obývacím pokoji můžeme užít zelených akcentů – pokojových rostlin, polštářů nebo zeleného stínidla lampy. Celkové barevné ladění tu musí být přizpůsobeno hlavně uživatelům a jejich individuálnímu vkusu.

Optimálního barevného ladění prostorů na spaní docílíme odstíny typickými pro podzim a jaro. Podzimními barvami jsou teple červená, žlutá, kaštanově hnědá, měděná a švestkově fialová. Na jaře je dominující barvou žlutá. Představuje nejsvětlejší ze tří základních barev (žluté, červené a modré) a vyzařuje optimizmus a veselí.
V dětském pokoji by měli přirozeně převládat přívětivé, živé a nepříliš chladné tóny.
 Současný trh nabízí takovou škálu barev a tolik materiálových možností, že by byla škoda je nevyužít.